Sonatype,  yazılım bileşenlerinin kalitesini ve güvenliğini artıran araçlar ve hizmetler sağlayarak kuruluşların daha iyi yazılımları daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olan bir yazılım şirketidir.

Sonatype, en büyük 20 bankadan 15’i ve dünya çapında 2000’den fazla müşteriye sahiptir. Şirketin müşterileri küçük girişimlerden büyük işletmelere kadar uzanmakta ve finansal hizmetler, sağlık hizmetleri, devlet ve teknoloji gibi çok çeşitli sektörlerdeki şirketleri içermektedir.

sonatypelogo

Sonatype Nedir?

Sonatype açık kaynak yazılıma güçlü bir bağlılık duymaktadır ve Open Source Initiative (OSI), Eclipse Foundation ve Apache Software Foundation üyesidir. Kuruluşlara, açık kaynak kodunun, kaynak kodunun ve konteynerli kodun her parçasına daha fazla güven duymaları için SDLC’lerinin tam kontrolünü sağlar. Şirket ayrıca Java projeleri için popüler yapı otomasyon aracı olan Apache Maven dahil olmak üzere çeşitli açık kaynak projelerine sponsorluk yapmakta ve katkıda bulunmaktadır. Sonatype platformu, açık kaynak geliştirmede hız ve güvenliği güçlendirir.

Sonatype Repository Firewall Nedir?

Sonatype Repository Firewall, yazılım uygulamalarında açık kaynak bileşenleri kullanan kuruluşlar için ek bir güvenlik katmanı sağlayan bir üründür. Güvenlik açığı bulunan ve güncelliğini yitirmiş açık kaynak kodlu bileşenlerin, veri havuzu düzeyinde otomatik olarak engellenerek yazılım uygulamalarında kullanılmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Sonatype Repository Firewall, yazılım bileşenlerini ve paketlerini yönetmek için popüler bir araç olan Sonatype Nexus Repository Manager ile entegre olur. Veri havuzuna gelen ve giden tüm trafiği tarayarak ve güvenlik riski oluşturan veya kuruluşun politikalarını ihlal eden bileşenleri engelleyerek çalışır.

Ürün, kuruluşların kendi ihtiyaçlarına özel politikalar oluşturmasına olanak tanıyacak şekilde son derece özelleştirilebilir olarak tasarlanmıştır. Örneğin, bir kuruluş bilinen güvenlik açıkları olan veya politikalarıyla uyumlu olmayan bir şekilde lisanslanmış bileşenleri engellemeyi seçebilir.

 • Kötü amaçlı bileşenleri engelleyin
  Sonatype’ın güvenlik araştırma ekibi tarafından teyit edilene veya temizlenene kadar kötü niyetli ve şüpheli paketleri engelleyin.
 • Güvenlik açıklarını otomatik olarak durdurun
  Bilinen güvenlik açıklarının ve zararlı açık kaynak sürümlerinin veri havuzunuza indirilmesini önleyin.
 • Temizlenmiş bileşenleri yayınlayın
  Maksimum verimlilik için temizlenen bileşenleri otomatik olarak geliştirme hattınız içinde bırakın.
FIREWALL-REPO-PROTECTION-UI_wTooltip
FIREWALL-AUTOMATE-UI_wTooltip
 • Risk toleransına göre politika belirleme
  Yaş, popülerlik ve lisanslama bilgileri gibi risk faktörlerine dayalı olarak SDLC’nize hangi bileşenlerin girmesine izin verileceğine karar verin.
 • Bilinmeyene karşı koruma sağlayın
  Şüpheli bileşenleri, savunmasız oldukları kamuya açıklanmadan önce bile engellemek için ilke belirleyin.
 • Otomatik uyumluluğu yapılandırın
  Uygulamaların istenmeyen veya onaylanmamış bileşenlerle ilerlemesini önleyin.

Sonatype Repository Firewall ayrıca ayrıntılı raporlar ve analizler sağlayarak kuruluşların yazılım uygulamalarında kullanılan bileşen türleri ve bu bileşenlerle ilişkili riskler hakkında bilgi edinmelerine olanak tanır.

Genel olarak, Sonatype Repository Firewall, yazılım uygulamalarının güvenliğini sağlama konusunda ciddi olan kuruluşlar için güçlü bir araçtır. Açık kaynaklı bileşen güvenlik açıklarına karşı ek bir koruma katmanı sağlar ve kuruluşların yazılımlarının politikalarına ve endüstri düzenlemelerine uygun olmasını sağlamalarına yardımcı olur.

Sonatype Nexus Repository Nedir?

Sonatype Nexus Repository, yazılım bileşenlerini ve paketlerini yönetmek için kullanılan çok yönlü bir araçtır. Geliştiricilerin Java kütüphaneleri, npm paketleri, Docker görüntüleri ve daha fazlası gibi çeşitli bileşen türlerini destekleyerek bileşenleri depolayabilecekleri, yönetebilecekleri ve dağıtabilecekleri merkezi bir konum sağlar. Araç, ekiplerin bileşenleri bulmasını ve yönetmesini kolaylaştırmak için sürüm kontrolü, meta veri yönetimi ve artifact arama özelliklerini içerir.

Nexus Repository, rol tabanlı erişim kontrolü ve LDAP entegrasyonu gibi güçlü güvenlik özellikleri sunarak bileşenlere yalnızca yetkili kullanıcıların erişebilmesini sağlar. Ayrıca SSL ve veri havuzu düzeyinde HTTPS’yi destekleyerek bileşenlerin güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar. Nexus Repository, Apache Maven, Gradle ve npm gibi popüler derleme araçlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olarak derleme sürecinin bir parçası olarak bileşenlerin otomatik olarak yüklenmesini kolaylaştırır.

 • Hızlı ve güvenilir bir şekilde oluşturun
  Tüm popüler paket yöneticilerine yerel olarak bağlanan merkezi bir veri havuzunda bileşenleri yayınlayın ve önbelleğe alın.
 • DevOps kolaylığı
  Aşamalı yapıların ve özel meta verilerin yaşam döngüsünü doğrudan CI/CD sunucunuzdan kontrol edin.
 • Endişelenmeden ölçeklendirin
  Dinamik depolama, temizleme ilkeleri ve çok düğümlü esneklik ile küresel iş yüklerinin üstesinden gelin.
REPO-MANAGEMENT-UI-update
REPO-RISK-UI_wTooltip
 • Esnek güvenlik
  Çoklu oturum açma (SSO), rol tabanlı erişim kontrolleri ve tam denetlenebilirlik ile bileşenlerinize erişimi kontrol edin.
 • Açık kaynak riskini değerlendirin
  Yazılım tedarik zincirinizdeki riskler hakkında bilgi edinmek için açık kaynak tüketiminizi merkezileştirin.
 • Kötü amaçlı bileşenleri engelleyin
  Yeni nesil davranış analizi ve otomatik politika uygulamasını kullanarak OSS riskinin SDLC’nize girmesini önlemek için Sonatype Repository Firewall ekleyin.

Sonatype Lifecycle Nedir?

Sonatype Lifecycle, kuruluşların yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca uygulamalarının kalitesini ve güvenliğini sağlamalarına olanak tanıyan kapsamlı bir yazılım geliştirme aracıdır. Araç, uygulamalarda kullanılan açık kaynak bileşenlerinin sürekli olarak izlenmesini ve analiz edilmesini sağlayarak kuruluşların herhangi bir güvenlik veya uyumluluk sorununu hızlı bir şekilde tanımlamasına ve düzeltmesine olanak tanır.

Sonatype Lifecycle, kuruluşların uygulamaları için güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini tanımlayan özel politikalar oluşturmasına olanak tanır. Araç, uygulamalarda kullanılan bileşenleri bu politikalara karşı sürekli olarak tarar ve geliştirmede yalnızca onaylı bileşenlerin kullanılmasını sağlar. Jenkins, JIRA ve Eclipse gibi popüler geliştirme araçlarıyla entegre olarak kuruluşların güvenlik ve uyumluluk kontrollerini mevcut geliştirme iş akışlarına dahil etmelerine olanak tanır.

 • Araç değiştirmeden riski kontrol edin
  Doğrudan IDE’nizden veya kaynak kontrolünüzden daha sağlıklı bileşenler seçin.
 • Başlangıçtan itibaren kod kalitesi
  Erken tespit ve düzeltme ile plansız çalışmaları, güvenlik ihlallerini ve bakım sorunlarını önleyin.
 • Güvenlik açıklarını hızla giderin
  Herhangi bir bileşenin ve bağımlılıklarının tam konumunu bilin. Tehditleri hızlı bir şekilde düzeltmek için kesin istihbarat alın.
LIFECYCLE-QUALITY-UI_wTooltip_update
LIFECYCLE-MANAGE-UI_wTooltip
 • Açık kaynak riskini gözlemleyin
  Bileşen, risk seviyesi veya etkilenen uygulamalara göre yeni güvenlik açıkları hakkında sürekli görüntüleme ve uyarılar alın.
 • Politikayı otomatik olarak uygulayın
  Politikaları belirli uyumluluk hedeflerini karşılayacak şekilde özelleştirin ve hızdan ödün vermeden çeşitli geliştirme araçlarında uygulanmalarını sağlayın.
 • Yazılım Malzeme Listesi Oluşturun
  Ayrıntılı istihbarata dayalı olarak güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde giderilmesi için her uygulama için dakikalar içinde tam görünürlük elde edin.

Sonatype Lifecycle, ayrıntılı raporlar ve analizler sunarak kuruluşların uygulamalarında kullanılan açık kaynak bileşenleri ve bu bileşenlerle ilişkili riskler hakkında bilgi edinmelerini sağlar. Bu, kuruluşların uygulamalarında hangi bileşenleri kullanacakları konusunda bilinçli kararlar vermelerini sağlar.

Genel olarak Sonatype Lifecycle, yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca uygulamalarının kalitesini ve güvenliğini sağlama konusunda ciddi olan kuruluşlar için güçlü ve özelleştirilebilir bir araçtır. Açık kaynak bileşenlerinin sürekli izlenmesi ve analizinin yanı sıra popüler geliştirme araçlarıyla entegrasyonu, onu her büyüklükteki kuruluş için popüler bir seçim haline getirmektedir.

Kullanım Senaryoları

Kullanım Senaryoları