2002 yılında kurulan OPSWAT, ağlara giren ve çıkan verilerden ve cihazlardan gelen gelişmiş güvenlik tehditlerini tanımlamak, tespit etmek ve düzeltmek için patentli çözümler sunan küresel bir siber güvenlik şirketidir. OPSWAT, Fortune 500 şirketleri, devlet kurumları ve küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere çok çeşitli müşterilere hizmet vermektedir.

OPSWAT Nedir?

OPSWAT, işletmelerin ağlarına giren ve çıkan verilerden ve cihazlardan gelen gelişmiş güvenlik tehditlerini tanımlamaları, tespit etmeleri ve düzeltmeleri için çok çeşitli çözümler sunan küresel bir siber güvenlik şirketidir.

OPSWAT kritik altyapıyı (CIP) koruyarak kötü amaçlı yazılımları ve sıfır gün saldırılarını ortadan kaldırmaktadır. Ürünleri, güvenli veri aktarımı ve güvenli cihaz erişimi için tehdit önleme ve süreç oluşturmaya odaklanır. OPSWAT’ın ürünleri, bir kuruluşun ağındaki tüm güvenlik verilerinin birleşik bir görünümünü sağlayan şirketin MetaDefender platformuna dayanmaktadır. MetaDefender ayrıca tüm OPSWAT ürünleri için merkezi bir yönetim konsolu sağlamaktadır.

MetaDefender Platformu

OPSWAT’ın amiral gemisi ürünü, veriler ve cihazlar için kapsamlı güvenlik sağlayan bulut tabanlı bir platform olan MetaDefender’dır. MetaDefender, çok çeşitli tehditlere karşı koruma sağlamak için antivirüs, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve veri kaybı önleme gibi çeşitli teknolojiler kullanır. Platform ayrıca güvenlik politikalarını yönetmeyi ve dağıtmayı kolaylaştıran çeşitli özellikler içerir.

MetaDefender, kötü amaçlı yazılımlara ve veri ihlallerine karşı koruma sağlamak için kapsamlı dosya yükleme güvenliği sağlar. MetaDefender, gelişmiş kaçamak kötü amaçlı yazılımlar, sıfırıncı gün saldırıları ve APT’ler gibi dünyanın kritik altyapısını en karmaşık dosya tabanlı tehditlerden korumak için tasarlanmıştır.

MetaDefender, ister bulut, ister üçüncü taraf hizmetleri (SaSS, IaSS), isterse şirket içi olsun, mevcut BT çözümlerinize kolayca entegre olur. OPSWAT, ICAP özellikli cihazlar, konteynerli uygulamalar, AWS, Azure, REST API için esnek uygulama seçenekleri ve web, e-posta, taşınabilir medya cihazları ve uç noktalarınızın güvenliğini sağlamaya yönelik çözümler sunmaktadır.

 

 

OPSWAT, uç nokta güvenlik sertifikasyonunda lider bir sağlayıcıdır. Şirketin Uç Nokta Güvenlik Sertifikasyon programı, uç nokta yeni nesil kötü amaçlı yazılımdan koruma, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve disk şifreleme ürünlerinin uyumluluğunu ve etkinliğini doğrular. OPSWAT çözümlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

MetaDefender Core: OPSWAT’ın çözümleri için temel platformdur ve tehdit algılama ve proaktif koruma için çoklu tarama motoru sunar. Önde gelen kötü amaçlı yazılımdan koruma motorlarıyla entegre olur ve dosya güvenliğini sağlamak için dosya sanitizasyonu, güvenlik açığı değerlendirmesi ve diğer işlemleri kullanır.

MetaDefender Drive: Çözüm, USB sürücüler gibi çıkarılabilir medyaları korumaya odaklanır. Kötü amaçlı yazılımları ve yetkisiz dosya aktarımlarını önler, yalnızca yetkili dosyaların USB cihazlara ve USB cihazlardan aktarılmasını sağlar.

MetaDefender Kiosk: Self servis kioskları ve satış noktası sistemlerini kötü amaçlı yazılımlardan ve yetkisiz erişimden korumaya yardımcı olan bir kiosk sertleştirme çözümüdür. Güvenli web taraması, uygulama beyaz listeye alma ve kiosk kilitleme özellikleri sağlar.

MetaDefender Vault: Çözüm, güvenli dosya aktarımı ve işbirliğine odaklanır. Şifreleme, erişim kontrolü ve etkinlik kaydı gibi özelliklerle hassas dosyaları paylaşmak için güvenli bir sanal ortam oluşturur.

MetaDefender İstemci Güvenliği: Çözüm, uç noktaları tehdit önleme ve uyumluluk özellikleriyle donatır. Kapsamlı uç nokta koruması için dosya sanitizasyonu, güvenlik açığı değerlendirmesi, cihaz kontrolü ve diğer işlevleri entegre eder.

MetaDefender Cloud: Bu, OPSWAT’ın güvenlik teknolojilerini bir hizmet olarak sunan bulut tabanlı bir platformdur. Ölçeklenebilir ve esnek bir modelde MetaDefender Core, MetaDefender Drive ve diğer çözümlere erişim sağlar.

Bu temel çözümler, özel koruma için diğer OPSWAT ürün ve hizmetleriyle daha da entegre edilebilir. Örneğin, cihaz uyumluluğu için MetaAccess, veri kaybı önleme (DLP) için MetaCompliance veya gerçek zamanlı tehdit içgörüleri için Threat Intelligence Service eklenebilir.

 

Kullanım Senaryoları

Kullanım Senaryoları