Check Point R77.30 Sürümü Yayınlandı

R77 serisinin minor sürümü R77.30 geçtiğimiz hafta duyuruldu. Bu sürüm, her ne kadar minor olarak görünse de major nitelikte yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Yeni Software Blade: Threat Extraction

Threat Prevention ailesinin bir üyesi olarak görebileceğimiz Threat Extraction Software Blade, kuruma gelen bilgi-belgelerdeki zararlı kısımları tespit çıkardıktan sonra kullanıcıya erişmesini sağlıyor. Örneğin gelen bir e-posta içerinde malware tespit edilirse malware olan kısım süzülüp temiz olarak e-posta teslim edilebiliyor.

Özellikle Penetration Test sonuçlarımızda karşımıza çıkan DNS Tünellemeye karşı Check Point yeni tespit ve engelleme özelliklerini IPS Software Blade içerisine kattı.

Check Point, Critical Infrastructure Security şemsiyesi altında adlandırılan Enerji, Kimya, Haberleşme, Finans gibi sektörlerin dikey uzmanlıkta korunmasına ayrı bir önem veriyor. Modbus da özellikle SCADA/DCS/PLC gibi kontrol ekipmanlarında seri haberleşmede kullanılan bir protokol ve bu tarz sektörlerin çoğunda kullanılmakta. Yine bu sürümle Modbus protokolünü daha detaylı izlemek ve kontrol etmek mümkün hale geldi.

2015 ve 2016’ya damgasını vuracak diğer bir güvenlik başlığı da Check Point’in sunduğu kolaylıkla End Point Security. End Point dedim çünkü Check Point’in Capsule çözümü ile Mobile Device – Notebook ayrımı yapmadan kolayca kurum verilerinizi korumanız mümkün hale geldi. Mobile Device Management (MDM) çözümlerindeki çalışanın cihazını tümden kontrol etmek eğer cihaz kurumun değilse büyük problemlere yol açıyordu. Ayrıca çalışan cihazında güvenli bir alanı kuruma ayırmak varken neden tüm cihazı kontrol edilsin ki ? İşte Check Point Capsule Workstation ve Document çözümleriyle çok etkili ve kullanışlı şekilde çalışanların telefonlarındaki ya da notebook larındaki kurum e-maillerini, dökümanlarını korumanız mümkün.

Bunun dışında R77.30 sürümünde bir çok performans ve kod iyileştirmesi de mevcut.

R77.30’a upgrade planınızı çıkarmak ya da Threat Extraction,  Capsule çözümlerini daha detaylı dinlemek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.