Boldon James Decision Tree

Boldon James Veri Sınıflandırma ürünü, kullanıcıların güvenlik farkındalığını arttırarak hassas bilgilerin korunmasını amaçlayan bir üründür. Güvenlik politikaları uygulatarak, verilerin sınıflandırılmasına yardımcı olur ve veri kaybını önlemeyi amaçlar.

KVKK projelerinde veri sınıflandırma ürünleri, DLP (Data Loss Prevention) ürünleri ile tamamlayıcı çözümlerdir.

Veri sınıflandırma ürünleri kullanılmaya başlandığında, kullanıcılara güvenlik politikaları uygulatılır. Bu sayede o andan itibaren oluşan tüm dökümanlar ve gönderilecek tüm e-postalar içerik kontrolü veya kullanıcı yardımı ile sınıflandırılır.

İçerik kontrolü ile örneğin döküman içerisinde kurum gizliliğine bağlı kredi kartı numarası veya araç şasi numarası gibi bilgiler içeriyorsa Save veya Save As işlemleri sırasında kullanıcı yorumuna bırakmadan döküman otomatik olarak Gizli sınıfında etiketlenebilir.

İçerik kontrolü yapılamayan ve kullanıcının doğru etiketi seçmesine yardımcı olunması istenen durumlarda Boldon James Decision Tree özelliği tercih edilen ve kullanılan bir özelliktir.

Kullanıcı eğitimleri verilerek başlanılan veri sınıflandırma projeleri de dahil olmak üzere kullanıcı uyum süreçlerinde Decision Tree özelliği ile kullanıcıları doğru sınıfı seçmeye yönlendirmek mümkün hale geliyor.

Boldon James Decision Tree özelliğinin kullanıcı deneyimine olan katkısından bahsedeceğiz.

Boldon James Decision Tree

Decision Tree, kullanıcının bir e-posta veya belge için etiket oluşturmasının alternatif bir yoludur.

Kullanıcının e-posta veya belge için hangi etiketi seçeceğinden emin olmadığı durumlarda kullanıcılara doğru etiketi seçmeleri için bir dizi soru seti sunar. Sorulan soruları cevaplayarak kullanıcıya en uygun etiketi seçmesi için de rehberlik eder.

Örneğin;

  • Bu belge kişisel veri içeriyor mu?
  • E-mail’de şirkete ait müşteri verileri ile ilgili bilgi var mı?

Decision Tree soru setleri Office uygulamasında şerit çubuğunda kullanıcıya sununur ve kullanıcı isterse bu soru setlerinden yardım alarak belge veya e-posta’yı sınıflandırabilir.

Decision Tree Terminolojisi;

  • Soru – Kullanıcıya bir girdi gerektiren bir soru. Örneğin: Bu kişisel veya ticari bir e-posta mı?
  • Yanıt – Soruya yanıt olarak kullanılabilecek seçenekler. Örneğin: Bu döküman kişisel bir e-posta içerir veya bu E-mail müşteri verisi içerir
  • Etiket – kullanıcının belirli bir işlemi seçmesi sonucunda uygulanacak belirli bir etiket, veya etiketin bir parçası. Örneğin: Bu kişisel bir e-postadır – etiket “Kişisel Veri İçerir” olarak ayarlanır.

 

 

Örnek Soru setleri:

Bu soru seti sonrası kullanıcı ekranına aşağıdaki şekilde soru seti sunulur. Buradaki radio button, aşağı açılır pencere veya checkbox işaretlemeleri özelleştirilebilir.

Örnek soru seti çıktıları aşağıdaki gibidir.

Yardım ve Destek Alın

Çözümler, hizmetler, etkinlikler veya diğer merakettikleriniz için iletişim formunu doldurarak destek alın.