CERTIFI – GATE – Android Cihazlar İçin Büyük Tehlike

Screen Shot 2015-08-08 at 21.20.17CERTIFI – GATE

Millionlarca android cihazına zarar vermek için açık bir kapı aralığı.

Check Point mobil araştırma takımı,”Certi-Gate”i, android cihazlarını siber suçlularının meraklı bakışları karşısında savunmasız bırakan yeni bir tehdit olarak tanımlıyor.

Check point,LG,Samsung,HTC ve ZTE gibi ana üreticilerin android mobile cihazlarını etkileyen bir güvenlik açığının duyurusunu yaptı. Araştırma ekibi ellerindeki bulgular ve inceleme süreci hakkında “Black Hat USA 2015” oturumunda kısa bir briefing de verdi.

“Certifi-gate” , atak yapan kişiye sınırsız cihaz erişimi,kişisel verilerin çalınması,cihaz için lokasyon takibi,yapılan konuşmaların kaydı için mikrofonun açılması ve buna benzer yetkiler vermektedir.

Android cihazınızın Certifi-Gate güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek isterseniz  “Certifi-Gate device scanner” uygulamasını Google Play’den indirebilirsiniz.


Check Point aynı zamanda,iOS ve Android cihazlar için geliştirlmiş olan “Certifi-Gate” benzeri tehditleri tespit edip önlemek adına “Mobile Threat Prevention” I tanıttı. Mobile Threat Prevention hakkında daha fazla bilgiye bugünkü
MTP blog yazısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

2017-03-16T21:59:28+00:00 August 8th, 2015|Uncategorized|